Kilkalat temu moja znajomość angielskiego była na poziomie typowego absolwenta polskiej szkoły, czyli bardzo słaba (nie wiem jak jest teraz, może poziom nauczania języka jest wyższy). Ale z językiem jak ze wszystkim, po pierwsze na siłę się go nie nauczy, a po drugie, kilka lekcji w tygodniu w grupie kilkunastu osób wiele nie zdziała. Na szczęście w porę się zorientowałam i wzięłam sprawę w swoje ręce i postanowiłam sama nauczyć się angielskiego, dziś bez problemu uczę się w tym języku.

jak samodzielnie nauczyć się języka

Nie będę pisać oczywistości jak bardzo są nam potrzebne języki, teraz wie to chyba każdy, nawet jeśli nie chce się ich uczyć to wie, że powinien. Często przed nauką powstrzymuje nas przekonanie, że nie damy rady i zwyczajnie się do tego nie nadajemy, skoro uczyłam się już tyle lat i nic nie umiem, to znaczy, że się do tego nie nadaję. Nic bardziej mylnego. Jak ja się nauczyłam to każdy może.

Czas na odpowiedź na najważniejsze pytania: jak samodzielnie nauczyć się języka i w międzyczasie nie stracić motywacji?

Internet – skarbnica wiedzy

Kursy internetowe

Kursy internetowe są najprostszym rozwiązaniem. Można trafić na kursy darmowe i płatne.
Ja swoją przygodę z nauką angielskeigo zaczęłam na etutorze i polecam tę stronę każdemu. Opłata za roczne korzystanie z etutora jest niewielka, a naprawdę warto, dodatkowo dokonanie opłaty mobilizuje do nauki.
Dla każdego poziomu zaawansowanie dostępnych jest wiele lekcji. Jest to kompletny kurs angielskiego, nauczymy się tu gramatyki, nowych słówek, są filmy, testy, a nawet piosenki. Dla mnie etutor był przede wszystkim miejscem do nauki słówek, ma świetny system powtórek. I tu potwierdzam, słówka są najważniejsze, dzięki nim mój poziom rozumienia angielskiego znacznie wzrósł.
Przy okazji pisania tego wpisu weszłam na etutora pierwszy raz od kilku lat, jestem w szoku ile doszło materiału przez ten czas, chyba czas tu wrócić i uczyć się dalej.
Na etutorze dostępne są lekcje języka angielskiego i niemieckiego.

Kolejną stroną, tym razem darmową, jest Duolingo świetna strona do nauki wielu języków. W języku polskim dostępny jest tylko kurs angielskiego, jednak kiedy znamy już angielski na średniozaawansowanym poziomie, bez problemu nauczymy się wielu ciekawych jeżyków. Aktualnie uczę się tu hiszpańskiego, nauka nowego języka po angielsku, jest też świetną okazją do poprawy znajomości angielskiego. Materiał podzielony jest na tematyczne kategorie, nauczymy się tu zarówno słówek, jak i gramatyki, strona również ma mechanizm powtórek.

Z pewnością są też inne strony, ja korzystałam z tych dwóch i bardzo je polecam.

Blogi

Bardzo dobrym sposobem na naukę języka jest czytanie blogów o tematyce, która nas interesuje, wtedy chętniej uczymy się nowych słów, ale przede wszystkim chętniej je czytamy. Dobrym pomysłem są też zwykłe lifestylowe blogi, które czyta się lekko, łatwo i przyjemnie, a jednak przy okazji czegoś się uczy.

Filmiki

Ważne jest nie tylko rozumienie tekstu czytanego, ale i rozumienie ze słuchu. Tu też bardzo pomocny jest internet.

Na początek kiedy mamy naprawdę kiepsko Ci idzie rozumienie ze słuchu, możesz zacząć od TEDa, wiele filmów można oglądać z polskimi napisami, z czasem, jak będziesz rozumieć coraz więcej możesz zmienić je na angielskie. Przy okazji nauki języka możesz dowiedzieć się innych ciekawych rzeczy.
Innym dobrym sposobem na początek, ale i na później są podcasty, których również można znaleźć wiele. Ja korzystałam z eslpod, poza krótkim nagraniem możemy przeczytać jego treść oraz wytłumaczenie trudniejszych słów.
I oczywiście vlogi, tu tak jak z blogami, dobrze wybrać tematykę, która nas interesuje. W przypadku blogów ważna jest również dykcja osoby, która nagrywa filmy oraz język jakim się posługuje, inaczej szybko możemy się zniechęcić. Ja mogę polecić kilka kanałów, ZoellaMimi i Alex Ikonn, dwa ostatnie poza walorami językowymi są niesamowicie inspirujące i motywujące, warto do nich zajrzeć.
Pozostają jeszcze oczywiście filmy i seriale, z napisami, czy bez, do wyboru do koloru.

Pozostałe

Interpals to miejsce do poznawania nowych osób i rozmów w różnych językach, przydatne do rozwijania umiejętności komunikacji, z czym osoby uczące się języka zawsze mają największy problem. Korzystałam z niej kilka lat temu, nie wiem, jak to wygląda teraz, ale jak komuś zależy na pewno uda mu się z kimś sensownym porozmawiać.
Odchodząc od tematu, to świat jest bardzo mały, na tej stronie napisał do mnie kiedyś chłopak, z którym kilka lat później pracowałam, Krzysiek, znając Twoje możliwości to tu też kiedyś trafisz, więc pozdrawiam :).

Lyricstraining, czyli to co miłośnikom muzyki na pewno przypadnie do gustu. Nauka angielskiego, a przy okazji słuchanie swojej ulubionej piosenki? Czemu nie. Lyricstraining to takie karaoke bez niektórych słów, wybierasz ulubioną piosenkę, swój poziom, a potem zostaje Ci tylko uzupełnianie brakujących słów, oczywiście w towarzystwie piosenki.

Nie samym internetem człowiek żyje

Ale przecież internet to nie wszystko, bez niego też sporo można. Nie będę wspominać o oczywistych kursach książkowych, bo o nich wszyscy wiedzą. To samo dotyczy fiszek, choć ja zdecydowanie wolę wersję internetową – powtórki na etutorze.
Warto wypróbować magazyny do nauki języków, jak np. English matters, w którym znajdziecie ciekawe artykuły z tłumaczeniem trudniejszych słów.
Książki w oryginale też nie są takie straszne, choć na początku takie się wydają, dobrym rozwiązaniem jest zaczęcie od bajek, język jest prosty, a przy okazji z czystym sumieniem można wrócić do czasów dzieciństwa.

Jednak nie wszyscy doskonale odnajdują się w samodzielnej nauce, a czasami to po prostu za mało, dochodzimy do punktu, w którym potrzebujemy czegoś więcej. Wtedy warto zdecydować się na lekcje, czy to w szkole językowej, czy indywidualnie z nauczycielem, im mniejsza grupa tym lepiej. Dobrym pomysłem są też rozmowy z native speakerem, chodząc na kurs angielskiego miałam zarówno „normalne lekcje” z nauczycielem, jak i rozmowy z native speakerem, te drugie były zdecydowanie ciekawsze, kiedyś na pewno zdecyduję się na takie indywidualne rozmowy, jak tylko znajdę odpowiednią osobą.

Wyszło długo, ale nie chciałam potraktować tego tematu pobieżnie, mam nadzieję, że znalazłaś coś dla siebie i zdecydujesz się wypróbować, któryś z powyższych sposobów.
Ale pamiętaj o najważniejszym, żadnej najlepsze metody, żadne wydane pieniądze nie sprawią, że nauczysz się języka, jeśli nie będziesz chciała tego zrobić, na siłę niczego się nie nauczysz, znajdź powód dla którego chcesz się uczyć i dopiero zacznij.